Microsoft Exchange Server

Microsoft TMG Server & ISA Server
3 آذر, 1392
Microsoft Lync
3 آذر, 1392

Microsoft Exchange Server

Microsoft Exchange Server یکی از بزرگترین پروژه‌های مایکروسافت و بخشی از خط تولید Microsoft Server است که امکان ارسال ، دریافت و مدیریت Email ، تماس ها ، تقویم را فراهم می‌کند .

از این برنامه در شبکه های بزرگ استفاده میشود و همان طور که از نامش آشکار است ،بخش سرور قضیه میباشد و طبیعتا برای اتصال و استفاده از اون باید از یک قسمت دیگه به عنوان کلاینت استفاده کرد . کاربرد اصلی این محصول در اصل استفاده به عنوان یک ایمیل سرور یا همان پست الکترونیک است ، سرويس پست الكترونيك يا سرويس دهنده ايميل در واقع يك نرم افزار كاربردي هست كه ايميل ها را از سرويس گيرنده هاي ايميل ( Client) و يا سرورهاي پست الكترونيك (Mail Server) ديگر دريافت كرده و بعد آنها را به دست گيرندگان خاص میرساند. این سرور پست الكترونيك معمولا شامل فضاي ذخيره سازي پيام ها ، مجموعه اي از قوانين قابل تعريف ، ليستي از كاربران و مجموعه اي از ماژول هاي ارتباطي مي باشد.
به عنوان مثال وقتی شما به وب سایت یاهو وارد میشید  در حقیقت به ایمیل سرور یاهو متصل شدید ، شما میتونید ایمیل ارسال و دریافت کنید و فایل آپلود کنید و یک فضای اختصاصی برای خودتان ایجاد کنید ، شما میتوانید بگویید از چه کسایی ایمیل بگیرم و یا نگیرم و این نمونه ای از قوانین قابل تعریف است ، حالا تصور کنید که یک ایمیل سرور برای شرکت خود دارید که این خدمات را به شما ارائه میکند اما با این تفاوت که کلا بصورت داخلی و فقط برای شرکت شما انجام میپذیرد و دیگر نیاز نیست ایمل های سازمانی یا شخصی خود در  یاهو و … باشد.

microsoft-exchange-2010

از قابلیت های Exchange Server به طور مختصر میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1. امنیت درمقابل هرزنامه ها و ویروس ها ( Viruses & Spams) : در نسخه 2007 و بعد این برنامه امکانات درونی مقابله با هرزنامه ها یا اسپم ها و ابزار های ضد ویروس یا همون Anti-virus و همچنین ابزار قوی ف ی ل ت ر ی ن گ و بررسی همزمان چند دستگاه وجود ارائه شد .

2. محرمانگی تبادل نامه های الکترونیکی ( Privacy) : با استفاده از توابع قدرتمند رمز نگاری استفاده شده در تبادل نامه های الکترونیکی از جمله استفاده از ساختار PKI تبادل نامه های داخلی و نامه های الکترونیکی از طریق اینترنت، محرمانگی نامه های تبادل شده را حفظ می نماید.

3. سیستم واحد تبادل نامه ها ( Unified Messaging ) :سیستم واحد تبادل نامه ها، امکان دریافت انواع مختلف پیغام مانند فاکس، نامه های صوتی و همچنین امکانات جدیدی چون دریافت پیغام های صوتی بوسیله تلفن معمولی را می دهد .

4. بازدهی کار گروهی و کارایی Performance & Team Work) : امکانات توسعه یافته کار با تقویم ها، کار در خارج از شرکت، سفارش منابع و تنظیم فهرست قرارهای ملاقات، کار گروهی را آسان  و بازدهی  را افزایش میدهد.

5. تبادل نامه ها از طریق اینترنت : از هر کامپیوتری از هر کجای اینرتنت می توان  به کمک رابط کاربری بسیار مجهز و مشابه Outlook به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشید. تمامی امکانات موجود در اتلوک از جمله، تقویم، یادداشت ها، تکالیف، قرار ملاقات ها، زمان بندی تکالیف، کارت های ویزیت و… در دسترس شما می باشد. این رابط کاربری تحت وب Outlook Web Access می باشد.

6. تبادل نامه ها از طریق موبایل: فناوری Exchange Active-sync کار با نامه ها و تقویم از طریق دستگاه های موبایل را آسان می سازد و همچنین امنیت تبادل اطلاعات و تراز دسترسی را کنترل می کند.

7. استفاده از Power-shell : با استفاده از این قابلیت شما میتوانید چندین عملیات را بصورت همزمان در قالب یک Script در آورده و همزمان اجرا کنید.

8. قابلیت دسترسی بالا یا High Availability: این امکان را به شما میدهد که چندین سرور بصورت پشتیبان داشته باشید تا در صورت بروز مشکل برای هر کدام سرور بعدی عملیاتی گردد.

از جمله کاربردهای دیگر Exchange Server قابلیت راه اندازی Public Folder به منظور به اشتراک گذاری ایمیل‌های دریافت و ارسال شده توسط کابران است . نکته مهم قابلیت تعیین دسترسی کاربران جهت خواندن و یا پاک کردن و ساختن نامه‌ها و folder هاست . به صورتی که یک کاربر فقط بتواند ایمیل‌های خودش ودیگران را بخواند وپاک کند . از دیگر نکته‌های قابل بحث قابلیت اتصال چند سرور به یکدیگر و دسته بندی کابران است .
در صورت اتصال به Share Point Server که خود قابلیت اشتراک گذاری ایمیل‌ها را ندارد این امکان به share point اضافه می‌شود  .
قابلیت Backup گیری از Public Folder به دو صورت فایل pst و bkf وجود دارد .

 

نیاز های سخت افزاری نصب Exchange Server 2010 :

1- استفاده از پردازنده های 64 بیتی

2- در صورتیکه در Server مربوطه تنها یک Role واحد به کار برده شود حداقل به 4 GB حافظه RAM نیاز می باشد.

3- در صورتیکه در Server مربوطه Role های Hun Transport,Client Access و Mailbox قرار داشته باشد حداقل مقدارحافظه RAM بایستی 10 GB باشد و همچنین به ازای هر Mailbox نیاز به داشتن 3 الی 30 MB حافظه RAM می باشد.

4- فضای حداقل 1.2 GB در پارتیشنی که Exchange Server 2010 بر روی آن نصب می گردد که با توجه به حجم هاردهای امروزی این مطلب مانند

یک جوک می ماند.

5- فضای حداقل 200 MB در پارتیشن سیستمی

6- فضای حداقل 500 MB بر روی سرورهای Edge Transport و Hub Transport برای نگهداری Message Queue database

7- داشتن فضای مناسب بر روی سروری که میخواهد کار Mailbox را بر عهده داشته باشد

8- استفاده از فرمت NTFS در مورد پارتیشن های حاوی فایل ها و دیتابیس های مورد استفاده توسط Exchange Server 2010

نیاز های نرم افزاری نصب Exchange Server 2010 :

 1- برای آنکه دردسر نصب برنامه های مختلف را نداشته باشید اول توصیه می کنم نسخه Windows Server خود را حتماً از نوع 2008 R2 و نسخه 64 بیتی باشد زیرا در غیر اینصورت نیاز به پیکربندی برنامه های مختلفی همچون SP2 و غیره را بر روی نسخه معمولی آن را خواهید داشت که موارد بند 2 مربوط به همین امر است.

2- پیکربندی مواردی همچون :

– Microsoft .NET Framework 3.5 service pack 1

– Microsoft .NET Framework 3.5 Family Update For windows Server 2008 x64

– Windows Remote Managment ( WinRM )2.0

– Windows Powershell V2

– 2007 Office System Converter Microsoft Filter Pack

نکته 1 : از بین موارد اعلام شده در بند 2 ،مورد آخر تنها در زمانی ضروری می باشد که قصد تعریف Role های Hub Transport  و یا  Mailbox Server را داشته باشید .

نکته 2 : در صورتیکه از نسخه Windows server 2008 R2 استفاده می نمائید دیگر نیاز به موارد بند 2 به غیر از مورد آخر را نخواهید داشت که تنها در این حالت میتوانید در صورتیکه قصد تعریف Role های نکته 1 را داشته باشید بایستی بایستی مورد زیر با پیکربندی نمائید .

2010 Office System Converter Microsoft Filter Pack

جهت راه اندازی Microsoft Exchange Server میتوانید از کارشناسان شبکه مشاوره  لازم را دریافت نمایید.